home   

Jan Luykx - JE Ambasador Królestwa Belgii w Polsce

 

Fot. Tomasz Gawałkiewicz ZAFF, Tadeusz Wojter oraz archiwum Wydziału ds. Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Zielonej Górze

 

   
 
Wystąpienie Jego Ekscelencji Ambasadora Królestwa Belgii w Polsce Jana Luykxa
 

Szanowni Państwo,

Szanowny Panie Starosto,

...

Bardzo dziękuję za zaproszenie do wzięcia udziału w tej międzynarodowej konferencji dotyczącej Henry'ego van de Velde. Być obecnym tutaj dzisiaj to dla mnie wielka przyjemność i honor, zwłaszcza, że jest to również moja pierwsza wizyta w Województwie Lubuskim.

Henry van de Velde, o którym dzisiaj zapewne usłyszymy jeszcze wiele, jest jednym z wielkich współczesnych artystów i architektów belgijskich. Ale o tym oczywiście Państwo już wiecie. Zmarł 25 października 1957 roku - wkrótce minie 50 lat od tej daty. Ja miałem wówczas zaledwie jeden rok. Chociaż zmarł w Szwajcarii, to został pochowany w Tervuren obok swojej żony, która odeszła kilka lat wcześniej.

Van de Velde pochodził z Antwerpii, gdzie również studiował na akademii sztuk pięknych. Jako, że sam pochodzę z Antwerpii, jestem dumny, iż mogę tu być osobiście i reprezentować Belgię i Antwerpię na obecnej konferencji. Przez wieki Antwerpia była wielkim ośrodkiem życia kulturalnego. Stąd pochodzili artyści tacy jak Rubens, Van Dyck czy Jacob Jordaens. Na współczesnej scenie artystycznej Antwerpia okazuje się być równie płodna, wydając artystów takich jak Panamarenko.

Jak Państwo wiedzą, Belgia była aktywnym ośrodkiem Art Nouveau. Wystarczy wspomnieć Victora Hortę, którego dom w Brukseli jest nadal otwarty dla zwiedzających. Van de Velde był nieco młodszy od Horty; czytałem gdzieś jednak, że obydwu dzieliły poglądy na sztukę, które spowodowały, że Van de Velde częściej pracował w Niemczech.

Tytuł tej konferencji, ,,Sztuka Bez Granic'', został dobrze wybrany. Rzeczywiście, Henry van de Velde pracował w kilku krajach europejskich - Belgii, Niemczech, Holandii, Francji i Szwajcarii. Należy również wspomnieć o Wielkiej Brytanii, jako że artysta pozostawał pod znaczącym wpływem ruchu ,,sztuka i rzemiosło''. Van de Velde, który przeżył zarówno I jak i II wojnę światową, kilkakrotnie musiał zmieniać miejsce zamieszkania z powodu tych strasznych wydarzeń.

Jednak dzisiaj, w nowej epoce, w której Polska od 17 lat nareszcie znajduje swoje stałe miejsce wśród wolnej społeczności europejskiej, jego sztuka jak więź rozciąga się od Belgii do Polski. W tej nowej Europie ,,Sztuka Bez Granic'' oznacza, że sztuka przemieszcza się swobodnie po całej Europie, bez przeszkód spowodowanych granicami czy też wojnami. Odkrycie tu, w Trzebiechowie, dzieł projektu Van de Velde przez Pana Erwina Bockhorna - von der Bank, to wydarzenie bardzo doniosłe i niniejszym chciałbym mu z tej okazji złożyć gratulacje. Swoje gratulacje składam również wszystkim tym, którzy pracują nad tym - europejskiej wagi - przykładem dziedzictwa architektonicznego, oraz tym, którzy sprawują opiekę nad tymi cennymi wnętrzami.

Chciałbym raz jeszcze pogratulować organizatorom niniejszego, w pełni europejskiego, wydarzenia i oczekuję z niecierpliwością na wystąpienia znakomitych ekspertów, którzy za chwilę zabiorą głos.

 

Bardzo dziękuję.
   
   
 
Copyright © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja   Centrum Technologii Internetowych CTI Sp. z o.o.